Birger Schäfermeier – 20 lat tradingu (wywiad)

Birger Schäfermeier – 20 lat tradingu

 

 

W pierwszy weekend czerwca odbyła się w Zakopanem 16 edycja konferencji Wallstreet. Największe w tej części Europy spotkanie inwestorów indywidualnych to pozycja obowiązkowa na mapie każdego kto zmierza w kierunku giełdowego sukcesu. Gwiazdą tegorocznej edycji był Birger Schäfermeier – niezależny trader zza Odry, który wprost opowiadał o stratach, które poniósł oraz o zyskach jakie zainkasował. Choć postać ta jest w naszym kraju mało znana, to wykład przyciągnął kilkaset osób. Praktyczne podejście do giełdy, codzienna obecność na rynku oraz gra na własnych pieniądzach – czyli to, co inwestorów interesuje najbardziej. Na koniec dnia mieliśmy okazje przeprowadzić z Birgerem poniższy wywiad.

 

Equity Magazine: Rozmawiając z polskimi inwestorami oraz przeglądając branżowe portale nasuwa się wniosek, że w naszym kraju znamy tylko nielicznych traderów z prawdziwego zdarzenia, osób, które aktywnie uczestniczą w handlu giełdowym. Znamy wielu popularnych inwestorów, głównie dzięki ich książkom, znamy też ekonomistów, którzy są pokazywani i cytowani w mediach. Czy w związku z tym mógłbyś powiedzieć więcej na czym polega Twoja codzienna praca i dlaczego wybrałeś zawód tradera?

Birger Schäfermeier: Rozpocząłem swój biznes jako trader ok. 22 lat temu, gdy powszechnie dostępnych było niewiele edukacyjnych materiałów. Nauka polegała wtedy głównie na praktykowaniu własnych idei inwestycyjnych i wysuwaniu wniosków z ewentualnych błędów, które w obliczu braku kont demo boleśnie odbijały się na stanie konta. Niemniej od początku czułem, że trading pasuje do mojej osobowości i jest tym, czym chciałbym zajmować się w życiu. Jestem typowym daytraderem, lubię grać na rynkach, gdzie ciągle coś się dzieje, wykonuję średnio od 3,4 do 8 transakcji. W pełni utrzymuję się z tradingu, co zupełnie mi odpowiada, gdyż czuję się dzięki temu wolny – nie mam klientów ani szefa, których oczekiwania musiałbym spełniać.

EM: Czy w związku ze swoją udokumentowaną historią inwestycji nie myślałeś, by pracować w banku bądź zarządzać we własnej firmie pieniędzmi innych?

Birger Schäfermeier: Nie ukrywam, że miałem takie propozycje, ale za każdym razem je odrzucałem. W mojej pracy nie jest najważniejsze zarabianie pieniędzy, ale również poczucie pełnej niezależności. W zeszłym roku uruchomiłem projekt Trading Room (serwis dostępny pod adresem www.tradac-livetradingroom.de , przy red.), dzięki któremu inni mogą obserwować moje transakcje. Powodem, dla którego wystartowałem z tą stroną była rutyna w codziennym inwestowaniu, które nie było dla mnie już takim wyzwaniem. Teraz, gdy moje posunięcia giełdowe obserwują i komentują inni inwestorzy, czuję większą presję, która dodaje mi motywacji. Planuję także w przyszłości zarządzać pieniędzmi innych osób, co także będę traktował jako wyzwanie.

EM: Czy nie obawiasz się, że zmiana z tradingu na własny rachunek na aktywne zarządzanie funduszami innych osób będzie miała wpływ na Twoje decyzje? Może się przecież zdarzyć, że do dyspozycji będziesz miał o wiele większy kapitał niż ten jaki masz teraz…

Birger Schäfermeier: Ale o to właśnie mi chodzi! Przede wszystkim chciałbym zawierać większe pozycje. Co do własnych umiejętności to jestem ich pewny. Zajmuję się tradingiem od wielu lat i co roku kończę z dwucyfrową lub trzycyfrową stopą zwrotu. Ponadto moi przyszli klienci powinni zdawać sobie sprawę, że aktywne inwestowanie na giełdzie to ryzykowny biznes, gdzie można nie tylko zyskać, ale i stracić.

EM: Jako inwestor z ogromnym, ponad dwudziestoletnim doświadczeniem rynkowym jak oceniasz trading w dzisiejszych czasach? W dobie wysokiej zmienności rynkowej, zalewu negatywnymi informacjami z peryferyjnych krajów Europy – czy dziś jest trudniej zarobić na giełdzie niż w latach 90. kiedy zaczynałeś?

Birger Schäfermeier: Przede wszystkim wiele osób wskazuje na wysoką zmienność, a jeśli spojrzymy choćby na indeks VIX to można zauważyć, że – porównując kilkanaście lat wstecz – obecnie ten poziom jest jak najbardziej przeciętny. Ostatnie szczyty osiągnęliśmy oczywiście podczas krachu w 2008 r., wcześniej podczas kryzysu w Kuwejcie i Iraku oraz ataku na World Trade Center, a także w latach kryzysu rosyjskiego i azjatyckiego. Tak więc pod koniec lat 90. już wiele się działo (śmiech). Co jednak było łatwiejsze wtedy to silne trendy. W ostatniej dekadzie minionego wieku mieliśmy silną hossę, na której po prostu łatwiej się zarabiało, a dziś rynki szybko zmieniają kierunki. Można to porównać do bycia windsurferem – gdy zaczynasz przygodę z tym sportem potrzebujesz trochę wiatru, aby móc podążać na fali. Jego brak bądź zbyt duża siła może bardzo szybko Cię zniechęcić. Tak też, gdy zaczynasz inwestować to potrzebujesz zmienności, ale nie zbyt dużej, a gdy jesteś już ekspertem staje się ona dla ciebie źródłem dochodu. Prawda jest taka, że nawet ekspert podczas huraganu może zaliczyć bolesny upadek. W ciągu zeszłego roku były raptem 2-3 dni kiedy zmienność była tak duża, iż z jej powodu pozostawałem poza rynkiem.

EM: Mam wrażenie, że ci, którzy narzekają najwięcej w dzisiejszych czasach na wysoką zmienność to głównie banki i brokerzy, którzy z powodu gwałtownych zmian często po prostu tracą klientów, uciekających w bezpieczne aktywa.

Birger Schäfermeier: Tak, ponadto problem dużych instytucji jest taki, że w większości w ich stylu w ostatnich latach dominowała metoda kup i trzymaj, która teraz absolutnie się nie sprawdza. Ponadto banki utrzymują w swoich księgach pozycje, których aktywny trader dawno by się pozbył. Takie postępowanie było jednym z zarzewi tego kryzysu…

EM: Ale z drugiej strony największe instytucje i tak wyszły na swoje, bo z odsieczą przyszło im państwo.

Birger Schäfermeier:: Dlatego czasem żałuję, że jestem niezależnym traderem, a nie globalnym bankiem (śmiech). W moim przypadku każda pozycja jest wyceniana przez rynek, a straty realizuję jak tylko osiągną maksymalne założony przeze mnie poziom, nie mogę sobie pozwolić na trzymanie latami w portfelu tracących papierów.

EM: Zapewne słyszałeś to pytanie wielokrotnie: co w Twojej opinii jest najważniejsze, by stale odnosić sukcesy jako trader? Gotowość do podejmowania ponadprzeciętnego ryzyka, zdolności matematyczne, wykształcenie – czy każdy może nauczyć się zarabiać na giełdzie?

Birger Schäfermeier: Tak, zdecydowanie, nawet nie musisz być wyjątkowo inteligentny (śmiech). Najważniejsze to ciężka praca nad sobą i nad swoimi umiejętnościami. Może to brzmi banalnie, ale wielu ludzi właśnie dlatego ponosi straty, gdyż wierzy w to, że giełda to łatwe pieniądze, co nie jest prawdą. Co więcej, często owoce naszej pracy zbieramy po miesiącach, a nawet latach – potrzeba do tego cierpliwości i wytrwałości. Kluczowe jest też doświadczenie, które generujemy wykonując transakcje, a wielu początkujących chcąc szybko zarobić zeruje swój rachunek i się zniechęca. Wystarczy, że jesteś przeciętną osobą, a utrzymujesz dyscyplinę, stale się rozwijasz oraz faktycznie jesteś obecny na rynku – to powinieneś odnieść sukces i to nie ważne w jakim wieku zaczynasz.

EM: Wspominałeś wcześniej, że jesteś daytraderem – jak więc wygląda Twój dzień na rynku?

 

[…]

Jest to tylko krótki fragment wywiadu

“Birger Schäfermeier – 20 lat tradingu”

– całość znajduje się w Equity Magazine nr.15

[notification type=”help”]
Aby pobrać ten numer Equity Magazine podaj swój adres mailowy, na który prześlemy link do pobrania.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Na wskazany adres wyślemy linki do  Equity Magazine

[/notification]

Komentarze

  1. Na początku byłem sceptycznie nastawiony do Birgera, jak do każdego trenera, który twierdzi, że potrafi świetnie zarabiać i ma jakiś system. Ostatnio spędziłem u niego tydzień na campie szkoleniowym i to jest po prostu mistrzostwo świata. Zarobił 15 tys. euro w 5 dni i tłumaczył jeszcze uczestnikom jak to robi. Na własnym rachunku, bez żadnej ściemy, pokazuje wszystko. I tak kluczowa jest psychika i zarządzanie ryzykiem. Naprawdę życzę każdemu takiego nauczyciela, a historie z jego życia są niesamowite – 24 lata tradingu to mega doświadczenie. Wklejam też relacje, moze ktoś zechce zobaczyć jak wygląda jego biuro 🙂
    http://www.doradca.tv/birger-schafermeier-daytrading-na-1-mln-euro-fotorelacja/

  2. Pingback: Rumored Buzz on Certyfikowane Place Zabaw Exposed | rosecarranza's Blog

Dodaj komentarz