Certyfikowany doradca NewConnect – nowa licencja z gwarancją pracy

Certyfikowany doradca NewConnect to zawód który zacznie oficjalnie obowiązywać od stycznia 2012. Od tego czasu firmy posiadające status autoryzowanego doradcy będą musiały zatrudniać co najmniej 2 osoby z taką licencją. Zatrudnienie jako certyfikowany doradca NewConnect znajdzie co najmniej 214 osób, gdyż liczba autoryzowanych doradców wynosi 107. Problem w tym że do końca roku zostało niewiele ponad 2 miesiące a trudno znaleźć chętnych do przystąpienia do tego egzaminu.

Pierwszy egzamin na certyfikowanego doradcę NewConnect odbył się na początku października i zapisało się na niego raptem 38 osób (dla porównania do ostatniego egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych przystąpiło 324 kandydatów). Egzamin zdały 23 osoby. Co więc sprawia że choć wydaje się że po uzyskaniu licencji będzie można otrzymać gwarantowana pracę to tak mało osób przystępuje do egzaminu?

Najprawdopodobniej nikt nie chce być tym pierwszym, który zmierzy się z 45 pytaniami, z których musi odpowiedzieć na minimum 35. Zakres wymaganej wiedzy obejmuje szczegółowe regulacje NewConnect oraz rynku Catalyst. Ponadto jak to zazwyczaj bywa na egzaminach rynku kapitałowego wymagany jest spory zbiór aktów prawnych, zaczynając od wybranych artykułów kodeksu cywilnego, ustawy o ofercie publicznej i obrocie instrumentami dłużnymi.

Do końca roku  zapowiedziano przeprowadzenie jeszcze kilku egzaminów – oprócz terminów październikowych trzy testy odbędą się w listopadzie (15, 22, 29) oraz ostatni 6 grudnia i prawdopodobnie będzie najbardziej oblegany. Aby przystąpić do egzaminu, trzeba uiścić opłatę w wysokości 500 zł.

 

Czy warto przystąpić do egzaminu na certyfikowanego doradcę NewConnect?

Wymagania dotyczące obowiązkowego zatrudnienia dwóch osób z ta licencją dają doskonałą okazję do zdobycia pracy na rynku kapitałowym. Obecnie rynek ten jest wyjątkowo chłonny, a osoby z licencjami będą na pewno poszukiwane. Ponadto egzamin na certyfikowanego doradcę NewConnect jest łatwiej zdać niż na Maklera Papierów Wartościowych, który choć bardzo popularny to nie daje gwarancji zatrudnienia.

Więcej informacji na temat licencji certyfikowanego doradcy NewConnect można znaleźć na oficjalnej stronie NewConnect

Dodaj komentarz