Czy pieniądze są źródłem wszelkiego zła?

Istnieje pogląd, że pieniądze są źródłem zła. Że to one prowadzą do nieszczęść, ludzkiej krzywdy a czasem nawet i wojen. Posiadanie dużych pieniędzy jest wręcz w niektórych kręgach wadą, problemem i czymś czego można się wstydzić. Nie zgodzę się z tym twierdzeniem.

Duże pieniądze nie odmieniają ludzi, tylko wzmacniają ich cechy charakteru. Ten, kto teraz przepuszcza każdą wypłatę nie będzie umiał oszczędzać, gdy będzie zarabiał dużo więcej. Ten, kto nie potrafi zainwestować 5 tysięcy złotych, nie będzie też wiedział, jak zainwestować 500 tysięcy. To my decydujemy co zrobimy z pieniędzmi, a nie na odwrót.

Pieniądz jest narzędziem i to naszym zadaniem jest nadanie mu celu. Ktoś wykorzysta go do budowy broni, inny do budowy schronienia i niesienia pomocy. Nie możemy winić uniwersalnego narzędzia za to, co sami z nim zrobiliśmy.

Doskonale pokazuje to seria filmów promocyjnych opublikowanych przez Saxo Bank. Stały się one inspiracją do tego artykułu i każdemu polecam obejrzenie wszystkich pięciu. Są one elementem kampanii Money Matters, która dotyka relacji między pieniądzem, a człowiekiem. Uświadamia, że to my decydujemy czy użyjemy pieniędzy do dobrych, czy złych rzeczy, czy będą one źródłem naszego szczęścia, czy nieszczęścia. Co więcej, jeśli chcemy mieć wpływ na świat i go zmieniać możemy do tego celu użyć właśnie pieniędzy.

Do każdego wideo dodany jest link do ciekawych materiałów źródłowych, które m. in. mówią o historii pieniądza oraz prowadzą do badań. Całość jest dostępna TUTAJ wraz z polskimi napisami.

 

 

Dodaj komentarz