Dzień inwestora PKN Orlen, czyli od czego zacząć analizę spółki

Inwestorzy często zadają sobie pytanie: „od czego zacząć analizę spółki?”. Od przestudiowania wykresu akcji? Od sprawdzenia wskaźników fundamentalnych? A może od analizy porównawczej z innymi spółkami z branży?

Nie, zawsze należy zacząć od poznania biznesu. Zrozumienia, co ta spółka produkuje, na czym polegają jej usługi, co konkretnie inni od niej kupują. Następnie należy w miarę możliwości sprawdzić samodzielnie jej produkty, porozmawiać z jej klientami, poczytać opinie w Internecie. Przede wszystkim zrozumieć biznes – a dopiero potem spojrzeć w raporty i sprawdzić jak radzi sobie finansowo. Na samym końcu dokonać wyceny i zderzyć ją z obecnym kursem akcji.

Dlatego każdy dzień inwestora organizowany przez giełdowe spółki to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o biznesie. W poniedziałek 28 października 2019 r. takie wydarzenie organizuje PKN Orlen, który zaprasza inwestorów do Płocka. Będzie tam można zwiedzić rafinerię (czyli obiekt niedostępny  dla osób spoza firmy) i porozmawiać z ludźmi pracującymi w tym miejscu. Codziennie stykamy się ze stacjami paliwowymi Orlenu (w Polsce mają ich największą sieć), ale spółka ta nie tylko „sprzedaje” nam paliwo, ale też  wytwarza je w procesie rafineryjnym, o którym dużo więcej będzie można się dowiedzieć w Płocku.

Dla mnie jako inwestora i akcjonariusza Orlenu brzmi to jak wydarzenie, na którym po prostu trzeba być. Zainteresowanie jest spore, na naszej grupie „Śladami Warrena Buffetta” wiele osób deklaruje obecność, w tym również Tomek Jaroszek z bloga Doradca.tv. Link do zapisów znajduje się tutaj.

Plan Dnia Inwestora

Orlen zapewnia darmowy transport do Płocka, autokar rusza spod siedziby spółki o 9.00, a na koniec dnia odwozi inwestorów w te samo miejsce. Agenda dnia wygląda następująco:

 

Poniedziałek, 28.10.2019

Dla mnie kluczowe są dwa punkty programu: zwiedzanie rafinerii, czyli ogromnego zakładu przemysłowego, oraz wykład o łańcuchu produkcji. Liczę, że pozwoli mi to lepiej zrozumieć firmę i jej produkty.

 

Zapisy na Dzień Inwestora

Dzień inwestora PKN Orlen zapowiada się na tyle interesująco, że zapewne zgłosi się wiele osób. Orlen wprawdzie całą imprezę organizuje za darmo, ale z pewnością będą ograniczenia w liczbie osób, które mogą się zapisać. Dlatego radzę zrobić to jak najszybciej, klikając w ten link: zapisy na Dzień Inwestora

I pamiętajmy, że to jest dzień inwestora, a nie akcjonariusza – każdy może wziąć w nim udział i nie trzeba mieć akcji Orlenu.

Do zobaczenia w Płocku!

 

Dodaj komentarz