ESG na zawsze zmienia świat inwestowania

ESG to termin finansowy, który na dobre zadomowił się na rynku finansowym. Niemniej, jest wielu inwestorów, którzy sceptycznie podchodzą do tematu inwestowania w zgodzie z kryteriami pozafinansowymi. Dlatego z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o ESG, które powinien znać każdy inwestor indywidualny.

Na początku przypomnimy sobie definicję ESG: skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z 3 elementów: E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność  i G – Ład korporacyjny. Głównym celem ESG jest dostarczenie inwestorom możliwości porównania na jednej płaszczyźnie alternatywnych kierunków inwestowania, poprzez analizę tych 3 parametrów.

Wracając do praktyki:

Inwestorzy chcą mieć wpływ
A ESG dostarcza im danych do oceny pozafinansowej, których dotąd brakowało. Mało kto chce kupować produkty firm, które trują środowisko, łamią prawa pracy czy wykorzystują lokalne społeczności. W odpowiedzi na te potrzeby zbudowane zostały marki „eko” i „fairtrade”. Podobnie jest z inwestowaniem – im bogatsze i dojrzalsze społeczeństwo, tym większą uwagę zwraca na to, w co inwestuje. Doskonale pokazuje to cykl filmów w ramach kampanii Money Matters, o którym niedawno pisaliśmy. Nasze wybory inwestycyjne mają równie duży wpływ, co wybory konsumenckie – jeśli nie nawet większy.

Raportowanie ESG jest nie tylko dla dużych spółek
Na rynku utarło się przekonanie, że raportowanie ESG jest dedykowane wyłącznie dużym spółkom. To nie jest prawda – mniejsze przedsiębiorstwa również mogą to robić, a w przyszłości będą do tego zobowiązane prawnie. Dotychczas były to tylko spółki o określonej sumie bilansowej i liczbie pracowników, branża firmy nie ma znaczenia, kluczowa jest jej wielkość. Regulacje unijne nakładają od 2023 roku obowiązek raportowania dla wszystkich firm powyżej 250 osób. Obecnie obowiązuje raportowanie dla ok. 300 firm, a za przyszły rok taki obowiązek będzie już miało 3600 przedsiębiorstw. W efekcie raportować będą zarówno te firmy, które chcą się pochwalić swoimi działaniami, jak i te, które wolałyby je ukryć.

Spółki, które nie raportują ESG stracą zainteresowanie inwestycyjne
Choć raportowanie ESG jest jeszcze na początkowym etapie rozwoju to już teraz się mówi, że spółki które tego nie wprowadzą będą w przyszłości wykluczone przez znaczną część analityków. Wynika to z tego, że fundusze będą zapisywać w swoich politykach inwestycyjnych ESG jako warunek konieczny. Percepcja społeczna zmierza w kierunku, że jeśli spółka nie będzie raportować, to znaczy, że ma coś do ukrycia. Stąd tez należy się liczyć z tym, że z czasem wszystkie spółki będą chciały wprowadzić u siebie zasady ESG.

Raportowanie ESG to trend nie do zatrzymania
Danymi pozafinansowymi interesują się zarówno regulatorzy, jak i inwestorzy oraz sami klienci danych firm. Dla każdej z tych grup staje się ważne jak spółka doszła do zysku, a nie tylko ile on wynosi. Doskonale pokazał to przykład wycofywania się zachodnich biznesów z Rosji. Te firmy, które w pogoni z zyskiem nie przeniosły swojego biznesu były bojkotowane przez swoich klientów, co generowało problemy wizerunkowe i operacyjne. Dziś mało kto chce inwestować w spółki, które handlują z krajami objętymi sankcjami.

Nasz broker pomoże nam w decyzji dotyczącej ESG
Obecnie raportowanie ESG nie zawsze jest precyzyjne, gdyż nie ma jeszcze utrwalonych zasad. Fundusze i agencje ratingowe wysyłają spółkom zapytania, które mogą się różnić miedzy sobą i nie zawsze dawać takie same wyniki. W przyszłości raportowanie ESG będzie ewoluować i stanie się bardziej precyzyjne. Wraz z postępem jakości danych nasi brokerzy będą w stanie pokazać nam skanery i raporty, które pozwolą szybko przebrnąć przez wiele spółek. Dlatego warto sprawdzić czy bank lub biuro maklerskie, w którym trzymamy nasze środki, stawia już na te rozwiązania.

Podsumowując: ESG to nie jest chwilowa moda, tylko ważne narzędzie do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Korzystają z niego przede wszystkim dojrzali inwestorzy, którzy zazwyczaj cechują się wysokim kapitałem i długoterminowym spojrzeniem. Dlatego warto już teraz zainteresować się tym tematem.

Partnerem tego artykułu jest Saxo Bank, którego możecie znać doskonałej kampanii Money Matters, która już pokazywała praktyczną i życiową stronę ESG. Saxo Bank wprowadziło właśnie spore zmiany w ofercie dla klientów z Polski, które znajdziecie stronie z nową ofertą. Poprawiła się również oferta na polskie akcje, w które można inwestować już od 0,1% prowizji oraz zlikwidowana została całkowicie oplata za przechowywanie instrumentów (tak zwane custody fee)

PS: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o praktycznym spojrzeniu inwestycyjnym na ESG to koniecznie przesłuchaj podcast „Nic za darmo” Tomka Jaroszka. W odcinku opowiada o wielu istotnych kwestiach dla inwestora indywidualnego: #102 Inwestowanie w nurcie ESG

Listen to „#102 Inwestowanie w nurcie ESG – 7 rzeczy, które warto o nim wiedzieć” on Spreaker.

Grafika od redgreystock z Freepik

Dodaj komentarz