Kiedy dojdą pieniądze?

Kiedy dojdą pieniądze?

autor: Stanisław Kozłowski

 

Kiedy dojdą pieniądze – to pytanie jakie każdy z nas zadaje sobie kilka lub nawet kilkanaście razy w miesiącu.

Robiąc przelew musimy się liczyć się z tym, że pieniądze na konto odbiorcy trafią w ciągu kilku godzin lub na drugi dzień, a w najgorszym przypadku  może to trwać cały weekend. Pośrednikiem w tych operacjach jest system rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Należy pamiętać, że każdy bank sam ustala w jakich godzinach przekazuje nasze przelewy do systemu ELIXIR i w jakich je z tego systemu odbiera.

 

Dlaczego to tak długo trwa?

ELIXIR, który funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), pośredniczy w elektronicznej wymianie informacji o zleceniach płatniczych i wierzytelnościach banków. Czas dotarcia przelewu zależy w jakim dniu i o której godzinie zostanie wysłany, oraz z jakiego banku korzystamy. W bankach w każdym dniu roboczym odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Sesje wychodzące oznaczają, że bank wysyła nasze przelewy do innych banków. Analogicznie podczas sesji przychodzących przelewy z innych banków wpływają do naszego banku. Jeśli chcesz aby pieniądze szybko dotarły do adresata, warto znać godziny sesji wychodzących i przychodzących oraz harmonogram sesji ELIXIR.

 

Jak działa system ELIXIR?

Przelew z naszego konta w systemie ELIXIR przebiega następująco:

  • po przekazaniu przelewu do banku następuje przesłanie go do systemu ELIXIR w ustalonych sesjach,
  • dane o naszym przelewie są przekazywane do  NBP i tam przetwarzane,
  • dane o przelewie są przesyłane do właściwego banku odbiorcy w ustalonych  3 sesjach  wychodzących ELIXIR,
  • bank do którego ma trafić nasz przelew wg własnych sesji przychodzących księguje nasz przelew na koncie odbiorcy.

 

Harmonogram sesji ELIXIR

Każdego dnia roboczego odbywają się 3 sesje rozliczeniowe w systemie ELIXIR : poranna (I), popołudniowa (II) i wieczorna (III).

Nr sesji

Otwarcie
wejścia

Zamknięcie
wejścia

Początek
sesji rozrachunkowej
w NBP

Koniec
sesji rozrachunkowej
i przekazanie
wyników do banków

I

16:00*

9:30

10:30

11:00

II

9:30

13:30

14:30

15:00

III

13:30

16:00

17:00

17:30

*– oznacza dzień poprzedni

 

Najistotniejsze jest to, że nie zawsze sesje banków pokrywają się z sesjami w systemie ELIXIR. Stąd też niekiedy tak długi czas realizacji przelewów. Dlatego trudno jednoznacznie ustalić o której godzinie otrzymamy przelew nie znając tych danych.

 

Kiedy dojdą pieniądze? – przykład

Przykład wyjaśniający zasadę działania systemu ELIXIR.

Załóżmy że o godzinie 12.00 zrobię przelew z Kredyt Banku do Alior Banku.

Kredyt Bank ma sesje wychodzące:

– godz. 8.00

– godz.11.30

– godz.14.00

Z Kredyt Banku pieniądze mogą wyjść dopiero 3 sesją o godz. 14.00. Tu widzimy pierwszą z przeszkód tj. znaczne przesunięcie sesji banku w stosunku do sesji w systemie ELIXIR. Do systemu ELIXIR mój przelew  załapał się  na 3 sesję odbywającą się w godzinach 16.00-17.30. Alior Bank jest dobrze skomunikowany z systemem ELIXIR jedynie w przypadku sesji wychodzących. Przesunięcie jest niewielkie. Gorzej sprawa wygląda w przypadku sesji przychodzących.

Alior Bank ma sesje przychodzące:

– godz. 12.15

– godz. 16.15

– III w następnym dniu roboczym.

 

Moje pieniądze dotrą niestety następnego dnia rano, gdyż Alior Bank nie ma w tym samym dniu III sesji. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku dokonania przelewu w piątek – wtedy na pieniądze czekam niestety do poniedziałku, gdyż ELIXIR działa tylko w dni robocze. Wpływ na godzinę realizacji przelewu  ma zarówno bank, z którego wykonywany jest przelew, jak i bank, który go przyjmuje, oraz oczywiście system ELIXIR.

Na tym przykładzie wyraźnie widać brak zsynchronizowania poszczególnych banków z systemem ELIXIR. Gdyby Kredyt Bank bardziej dostosował swoje sesje wychodzące do sesji ELIXIR, wtedy mój przelew mógłby załapać się na drugą sesję i w Alior Banku byłby o godz. 16.15. Z kolei gdyby Alior Bank wprowadził III sesję w tym samym dniu  np. o godz. 18.00, a nie następnego dnia, wtedy też mógłbym cieszyć się swoimi pieniążkami tego samego dnia.

Dlatego też dokonując wyboru banku należy zwracać uwagę na ten istotny szczegół.

 

Czytaj także:

Kod SWIFT i IBAN

 

Komentarze

  1. Prawda jest taka że jeśli chcemy aby ktoś otrzymał przelew tego samego dnia musimy pilnować się tych sesji, ale co jeśli mamy weekend? banki w weekend nie pracują. Pozostają nam jeszcze serwisy typu bluecash, gdzie przelewy są natychmiastowe mimo dni wolnych od pracy, jednak ma to swoje minusy, trzeba za taki przelew zapłacić prowizję, dlatego lepiej trzymać się sesji elixirowych;-)

  2. W internecie krążą kalkulatory do obliczania dotarcie przelewu.
    Dużo łatwiej nimi obliczyć godzinę niż szukanie godzin księgowania w tabeli elixir.

  3. Banki przeważnie nadążają z wysyłaniem przelewów w sesjach najbliższych, ale niekiedy z tym bywa różnie i nie do końca wiadomo kiedy dojdzie przelew na konto

Dodaj komentarz