Kod SWIFT i kod IBAN

Kod SWIFT i kod IBAN

 

IBAN oraz SWIFT to numery które musimy znać przed wysyłką pieniędzy za granicę. Wiedza na temat działania systemu ELIXIR i godzin księgowania w bankach w których dokonujemy  przelewów, stwarza nam możliwość uzyskania odpowiedzi  kiedy dojdą pieniądze. Niepoprawne wprowadzenie IBAN i SWIFT może skutkować opóźnieniem w realizacji operacji lub nawet zwrotem pieniędzy na rachunek, z którego je przesyłamy.

 

Kod  SWIFT

Kod  SWIFT (skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) banku do którego chcemy przelać pieniądze. Jest to 8-11  znakowy kod (litery i cyfry) który identyfikuje bank. W Polsce przyjęło się nazywać go kodem SWIFT podczas gdy za granicą kod ten określony jest mianem BIC, co może być mylące. Zatem kod BIC i SWIFT to ten sam kod.

 

Kody SWIFT wybranych polskich banków:

mBank: BREXPLPWMUL

Inteligo: BPKOPLPW

BPH: BPHKPLPK

Lukas Bank: LUBWPLPR

WBK: WBKPPLPP

PKO BP: BPKOPLPW

Pekao SA: PKOPPLPW

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A: GOPZPLPW

Bank Millennium S.A: BIGBPLPW

Bank Ochrony Środowiska S.A: EBOSPLPW

Fortis Bank Polska S.A: PPABPLPK

ING Bank Śląski S.A: INGBPLPW

Kredyt Bank S.A: KRDBPLPW

Nordea Bank Polska S.A: NDEAPLP2

Volkswagen Bank Direct: VOWAPLP1

 

Kod IBAN

Z kolei IBAN to międzynarodowy format numeru rachunku bankowego, który charakteryzuje konto i bank w przelewach międzynarodowych. W przelewach krajowych stosujemy standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). NRB składa się z 26 znaków, gdzie 2 pierwsze znaki to liczba kontrolna, kolejne 8 znaków to numer rozliczeniowy banku, a pozostałe 16 to numer rachunku klienta. W standardzie IBAN (przy przelewach zagranicznych) numer rachunku został uzupełniony o identyfikator kraju. W przypadku Polski przed NRB umieścimy symbol PL.

 

Czytaj także:

Kiedy dojdą pieniądze?


Dodaj komentarz