Krok po kroku – jak zostać traderem (część II)

Witamy w drugiej części cyklu o tym, jak krok po kroku zostać traderem. Po pierwszej części, w której opisane zostały najważniejsze czynności, które należy zrobić w ramach przygotowania się do tradingu, w tej części cyklu zaprezentowane zostaną założenia inwestycyjne. Pod określeniem założenia inwestycyjne rozumieć można strategię tradingową. Nie chodzi tutaj o automatyczne systemy transakcyjne, lecz o ukierunkowanie własnych postępowań inwestycyjnych. Każdy trader powinien mieć określone reguły handlu, którym jest wierny, i z którymi czuje się dobrze.

Analiza fundamentalna czy techniczna

Inwestor powinien mieć podstawę do podejmowania decyzji odnośnie zajmowania pozycji na rynku. Główne analizy to fundamentalna i techniczna.

Analiza fundamentalna jest to rodzaj analizy, podczas której próba określenia faktycznej wartości akcji, indeksu czy innego kontraktu, dokonywana jest na podstawie ekonomicznych danych oraz ekonomicznego środowiska mającego wpływ na wartość danego kontraktu.  Ważne czynniki to między innymi analiza liczb bilansowych, wskaźniki makroekonomiczne czy informacje dotyczące wysokości dywidend określonej firmy. Osoby kierujące się analizą fundamentalną koncentrują swoją uwagę na codziennych wiadomościach finansowych oraz regularnie publikowanych wiadomościach ekonomicznych.

W przeciwieństwie do analizy fundamentalnej, stosowana jest analiza techniczna, również zwana analizą wykresów. Analiza techniczna bierze pod uwagę historię kursów oraz ewentualnie handlowany wolumen wartości podstawowych. Ten rodzaj analizy zakłada, że a) cena odzwierciedla wszystkie dostępne informacje danego kontraktu, b) ceny znajdują się w określonych trendach i będą im podlegać dopóki nie nastąpi znaczący sygnał odwrócenia oraz c) że historia się powtarza. Pomocne przy tego rodzaju analizie są różnego typu wykresy (każdy wykres dostarcza innego rodzaju informacje), wskaźniki, formacje, znaczące poziomy wsparcia i oporu.

Pewne elementy analizy technicznej zaliczane są do działu mechaniki rynku. Zajmuje się ona rozpoznawaniem przebiegu wykresu na podstawie różnego zachowania uczestników rynku. Brane pod uwagę jest istnienie uczestników rynku o różnym nastawieniu inwestycyjnym odnośnie czasu oraz wolumenu, jak np. inwestorzy instytucjonalni trzymający duże ilości kontraktów przez dłuższy okres. Mechanika rynku wychodzi z założenia, że typowe formacje wykresu analizy technicznej powstają na skutek różnego zachowania się uczestników rynku. Czysta analiza techniczna nie bierze pod uwagę tego behawioralnego aspektu.

Długość trzymania pozycji

Decyzja o tym jak długo chcemy trzymać pozycje jest bardzo istotna. Ma ona m.in. wpływ na okres czasowy świec, na których handlujemy, na konfigurację narzędzi analitycznych, czy na częstotliwość przeprowadzania analiz. Czasami wpływ na częstotliwość tradingu ma styl życia inwestora: czy pracuje na pół etatu, na cały etat lub czy zajmuje się tradingiem zawodowo.

Pod względem długości trzymania pozycji rozróżniamy następujące: A) Scalping – jest to bardzo szybki styl tradingowy, podczas którego pozycje trzymane są przez kilka sekund, a najdłużej kilka minut. Pozycje zamykane są zazwyczaj w momencie, kiedy osiągnięty jest pierwszy zysk. B) Day trading – jest to handel odpowiedni dla inwestorów, planujących rozpoczęcie i zakończenie swoich transakcji w ciągu jednego dnia. Pozycje nie są trzymane przez noc. C) Swing trading – jest to rodzaj tradingu, który uprawiać może jedynie cierpliwy inwestor.  Ten rodzaj inwestora wytrwale czeka na odpowiedni moment do zajęcia pozycji i często trzyma pozycję przez noc. Ten rodzaj tradingu zazwyczaj wymaga dalej odsuniętych zabezpieczeń, jako że pozycja jest trzymana dłużej. D) Position trading – jest to rodzaj tradingu, podczas którego pozycje trzymane są najdłużej, czasami przez kilka miesięcy, a nawet lat. Tutaj transakcje i analizy dokonywane są głównie na wykresach dziennych, a nawet tygodniowych.

W zależności od długości trzymania kontraktu, brane pod uwagę są różne opłaty. Osoby skalpujące lub dokonujące day tradingu zwracają przede wszystkim uwagę na szerokość spreadu oraz opłaty transakcyjne. Osoby trzymające pozycje overnight, biorą pod uwagę opłaty za trzymanie pozycji przez noc, czyli tak zwane dopasowania finansowe, oraz na jakiej podstawie dokonywana jest ich kalkulacja.

 Kierunek zajmowania pozycji

Postanowienie czy decyzje inwestycyjne podejmowane są zgodnie z trendem czy przeciwko trendowi mają duży wpływ na ostateczny wynik naszych transakcji. Często powtarzana zasada „Trend is your friend” nie jest całkowicie błędna, lecz również nie jest w 100 % zgodna z prawdą.

Handlując zgodnie z trendem, potencjał osiągnięcia zysku, zwłaszcza podczas handlu długoterminowego, jest znacznie większy. Traderzy handlujący zgodnie z trendem mogą trzymać pozycję dłużej, i wraz z osiąganiem zysków odpowiednio dopasowywać swoje zabezpieczenia. Mimo to, trzeba być gotowym na to, że żaden trend nie porusza się niezmiennie w jednym kierunku. Zawsze zdarzają się korekty i trendy wtórne, i tutaj wchodzą w grę inwestorzy handlujący przeciwko trendowi.  Na korektach można również osiągać zyski, jednak wedle zasady „nie łapie się spadającego noża” ryzyko osiągnięcia strat jest w miarę wysokie, dlatego trzeba być w swoich poczynaniach wyjątkowo konsekwentnym. Pozycje powinny być zajmowane na podstawie wcześniej określonych zasad, jak np.  mean-reversion (regresja do wartości średniej). Oznacza to, że po ostrych wybiciach wartości określonych kontraktów, wartość ta będzie się zbliżała do nowo obliczonej wartości średniej. Pomocne kalkulacje można otrzymać stosując wskaźniki, jak przykładowo wstęgi boolingera lub odpowiednie oscylatory. Ponadto, nie można lekceważyć ustawienia zabezpieczeń dla własnych pozycji, które powinny być ustawione w miarę ciasno, jak również faktu, że trend wtórny nie trwa wiecznie, co oznacza, że należy w odpowiednim momencie zamknąć pozycję.

Handel manualny, półautomatyczny oraz automatyczny

Wszystkie powyżej omówione elementy można praktycznie stosować podczas handlu manualnego, półautomatycznego czy automatycznego. Który rodzaj handlu zostanie stosowany zależy jedynie od inwestora.

Handel manualny to taki, w którym pozycje są zajmowane i zamykane ręcznie przez tradera. Ma on tutaj całkowitą kontrolę nad swoimi inwestycjami.

Handel półautomatyczny to taki, gdzie pozycje otwierane są manualnie, zamykane natomiast za pomocą odpowiednio skonfigurowanego automatu. Pozycję mogą być zamykane poprzez tradycyjny stop i limit, wskaźnik, filtr czasu lub trendu czy nawet linię trendową.

Handel automatyczny, to jak sama nazwa wskazuje, otwieranie i zamykanie pozycji przez automat. Automat to może być strategia oferowana przez brokera lub zaprogramowana przez samego inwestora.

Zarówno drugi, jak i trzeci rodzaj handlowania bardzo zyskał na popularności w ostatnich latach, jednak nie każda platforma transakcyjna jest w stanie spełnić wymogi potrzebne do tego rodzaju handlowania.

Na jakie założenia z powyższych trader się zdecyduje jest pozostawione każdemu do wyboru, ważne jest jednak, aby był on konsekwentny.

Aleksandra Nastaly
WH Selfinvest

 

***Powyższy artykuł został opublikowany w Equity Magazine 26 i jest drugą częścią cyklu***

 

 

 

 

Komentarze

  1. Ososbiście handluję bardzo prostym systemem pozwalającym na spokój umysłu i precyzyjne otwarcie i zamknięcie pozycji. Cały sekret polega na odpowiednim wykorzystaniu wykresu HeikenAshi w połączeniu z EMA 20 oraz punktami wsparcia i oporu. Dzięki analizie wykresów dziennych, 4h , 1h i użyciu wymienionych wskaźników jestem w stanie określić sygnały wejścia/wyjścia i dobrze zarabiać.

  2. Tylko pogratulować ale oprócz techniki ważna są takę fundamenty no i ludzka psychika.

  3. Ja próbowałam swoich sił na giełdzie i w okresie 6 miesięcy intensywnego handlu wyciągnęłam bardzo ważny wniosek:

    Nie powinno pytać się czy analiza fundamentalna lub techniczna. Powinno się uznać obie analizy za obowiązkowe – tylko ich umiejętne połączenie daje wymierne efekty. Inaczej można się ostro nadziać na straty patrząc tylko na, że tak powiem „jeden kierunek jazdy”.

  4. Przy dzisiejszych niespokojnych czasach i ryzyku brexitu to od giełdy daleko no chyba, że lubimy ryzyko to wtedy tylko kontrakty terminowe

Dodaj komentarz