Książki, które powinien przeczytać każdy inwestor

Na rynku wydawniczym jest coraz więcej książek z dziedziny finansów. Jest to dobre z punktu widzenia inwestora, który nieustannie powinien się kształcić, ale rodzi to pytanie, po które spośród setek książek warto sięgnąć? Zapytaliśmy o to naszych Czytelników.

 

Na nasze pytanie dostaliśmy blisko 50 ciekawych i wartych uwagi odpowiedzi. Spośród wszystkich najczęściej wymienianym autorem jest Benjamin Graham i jego „Inteligentny Inwestor”. W świecie finansów postać ta jest niemal kultowa, jego uczniem był sam Warren Buffet. Benjamin Graham urodził się w 1894 roku w Londynie i we wczesnej młodości wyemigrował wraz z rodzicami do Nowego Jorku. Był prymusem w szkole, a od najmłodszych lat chwytał się różnych prac zarobkowych. Karierę inwestora rozpoczął jako młodszy analityk papierów wartościowych, a po paru latach założył własną firmę inwestycyjną. Na drodze jej rozwoju stanęła jednak Wielka Depresja lat 30-tych XX wieku. Co warte uwagi Graham nie wypadł z rynku, jak wiele znacznie większych od niego firm, i utrzymał się nawet w tak złych warunkach jakie wtedy panowały. W latach Wielkiego Kryzysu zdywersyfikował źródła własnych przychodów wykładając na uniwersytecie, którego był absolwentem. W 1934 r. Benjamin Graham, wraz ze swoim wspólnikiem Davidem Doddem, publikuje książkę „Security Analysis”, która do dzisiaj uważana jest za największe dzieło w dziedzinie analizy papierów wartościowych, a niestety jest mało znana w Polsce z powodu braku tłumaczenia. Powszechnie znany jest w naszym kraju „Inteligentny Inwestor”, który wydany został w 1949 roku, a pomimo to nadal jest uważany za jedną z najważniejszych książek o inwestowaniu w wartość. Co więcej – nie jest lekturą łatwą, którą można bez trudu zgłębić przy pierwszym kontakcie z giełdą. Całość liczy ponad 500 stron pełnych danych do przetrawienia, informacji i rad do przemyślenia. Nawet doświadczeni inwestorzy wracają co jakiś czas do tej pozycji, odkrywając za każdym razem coś nowego. Bez wątpienia jest to pozycja obowiązkowa w bibliotece inwestora.

Często wymieniane były też dwie inne pozycje: Van K. Tharp „Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta” oraz „Zawód inwestor giełdowy” Aleksandra Eldera. Obaj Ci autorzy są dobrze znani polskim inwestorom, dość przypomnieć, że ich warsztaty jakie przeprowadzili w minionych latach w Polsce przyciągnęły tłumy. Wiedza jaka została zawarta w tych książkach w dużej mierze jest uniwersalna i pozwalająca na efektywne wykorzystanie również w dzisiejszych warunkach. W temacie analizy technicznej nadal prym wiedzie „Analiza techniczna rynków finansowych” J. Murphy’ego. Jest to opasła księga, tworząca swojego rodzaju alfabet analizy technicznej.

 

Oprócz książek uczących bezpośrednio sztuki zarabiania na giełdzie nasi Czytelnicy kilkukrotnie wymieniali pozycje opisujące historie wielkich spekulantów i inwestorów. Mowa tutaj m.in. o „Czarodziejach Rynku” Jack D. Schwager’a, „Jak zarobiłem 2 miliony dolarów na giełdzie” – Nicolas Darvas’a, „Droga Żółwia” Curtis Faith’a czy „Matematyk gra na giełdzie” John Allen Paulos’a.

Nie zabrakło również pozycji naukowych znanych zwłaszcza studentom kierunków finansowych oraz posiadaczom licencji Maklera Papierów Wartościowych oraz Doradcy Inwestycyjnego. Są nimi: „Makroekonomia” D. Begg’a, „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem” F.K. Reilly, K.C. Brown oraz „Rynki obligacji analiza i strategie” F.J. Fabozzi.

Spośród rodzimych autorów nasi Czytelnicy polecają pozycję  „Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych” Grzegorza Zalewskiego i Tomasza Zaleśkiewicza. Książka ta jest szczególnie cenna, gdyż skupia się na emocjach jakie towarzyszą nam w trakcie inwestowania. Od strachu i niepewności po euforię i chciwość – autorzy dotykają każdego z aspektów psychologii gracza giełdowego. Początkującym inwestorom Czytelnicy polecają pozycję  Maciej Samcika „Jak pomnażać oszczędności?”, która dotyka głównie tematyki oszczędzania, zarządzania własnym budżetem i praktycznych aspektów powiększania swojego majątku. Znaną postacią polskiego rynku kapitałowego jest również Zenon Komar, który powrócił niedawno z nowym wydaniem „Sztuki spekulacji po latach”.

Dodaj komentarz