Na czym zarabiają twórcy gier [Gamedev Inwestor]

Ostatnie 10 lat to czas bardzo dynamicznego rozwoju branży gier. Dzięki cyfrowej dystrybucji każdy na świecie może kupić dowolną grę, wystarczy aby podłączył się do internetu. Z kolei powszechny dostęp do smartfonów sprawił, że gry nie wymagają juz drogich konsol bądź najnowszej klasy komputerów. Zmiany te sprawiły, że branża przeszła prawdziwą rewolucją swojego modelu biznesowego.

Choć na gry poświęcamy najwięcej czasu w historii, to kupujemy ich coraz mniej. Ma to związek z rozwojem modelu freemium oraz mobile. Cały rynek gier wideo rośnie rok w rok, a pandemia napędza tempo wzrostów. W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się nagle wzrosło zapotrzebowanie na cyfrową rozrywkę. Chcąc skutecznie inwestować w branżę gamedevową na giełdzie musimy dobrze się orientować jak dana spółka zarabia pieniądze. Model, w którym po prostu raz sprzedawano daną grę, a potem produkowana jej kolejne części, coraz bardziej się wyczerpuje.

Dlatego w moim wykładzie podczas Gamedev Inwestor będę opowiadał o tym jakie obecnie modele biznesowe są najbardziej dochodowe i najbardziej przyszłościowe. Opowiem zarówno o produkcjach typu triple-A, jak i grach, które zarobiły miliony pomimo, że nikt się tego nie spodziewał. Będę mówił jak zarabiać na darmowych grach, oraz wydając cudze produkty. A wszystko to przez pryzmat polskiego inwestora, który może zainwestować w wiele ze wspomnianych spółek.

Nagrałem krótkie wideo, w którym w skrócie opowiadam o temacie modeli biznesowych producentów gier. Można je potraktować jako wersję demo mojego wykładu 🙂

 

 

Gamedev Inwestor ma swoją premiere 14 listopada 2020. Jestem jednym z 11 prelegentów, a wszystkie tematy oscylują wokół gamedevu. Co ważne, są tam zarówno specjaliści branży inwestycyjnej jak i ze świata gier. Na pewno warto wziąć w nim udział – liczę, że sam się wiele się nauczę.

Przemysław Gerschmann

Dodaj komentarz