Powrót do Omaha, czyli Woodstock świata finansów 2022

Ponad 30.000 akcjonariuszy, inwestorów, biznesmenów, dziennikarzy i poszukujących wiedzy o finansach z całego świata co roku w maju przylatuje do Omaha w USA, gdzie odbywa się największa impreza inwestycyjna świata. W tych dniach ma miejsce spotkanie akcjonariuszy Berkshire Hathaway, najskuteczniejszej firmy inwestycyjnej w historii, której prezesem jest Warren Buffett. Co takiego od lat przyciąga coraz szersze tłumy ludzi z całego świata do spokojnego miasta w sercu Nebraski?

Majowy weekend jest dla pasjonatów świata inwestycji i finansów niczym festiwal muzyczny pokroju Woodstocku. Wziąć w nim udział mogą wyłącznie akcjonariusze Berkshire Hathaway lub osoby, które dostaną od nich wejściówki. Uprawniają one do obecności na wszystkich eventach mających miejsce podczas tego 3 dniowego wydarzenia. Tłumy inwestorów wykupują wszystkie miejsca hotelowe w mieście już na kilka tygodni przed. To sprawia, że w tych dniach połączenia lotnicze z Omaha drożeją o kilkaset procent, a na lotnisku jest rekordowy tłok w strefie prywatnych samolotów. Tutaj naprawdę zlatuje się cała śmietanka Wall Street, na czele z zarządzającymi funduszami hedgingowymi i prezesami banków. Oprócz korporacyjnego świata są też prywatni inwestorzy z USA i dalszych zakątków świata.

Trzydniowy rozkład jazdy
Dzień pierwszy, czyli piątek, to dzień targowy. Na hali konferencyjnej wystawione są dziesiątki stoisk, na których swoje produkty oferują spółki, w których Warren Buffett ma swoje udziały. Co ważne, tu nie chodzi o rozdawanie pendrivów, długopisów i ulotek, co ma miejsce na większości innych konferencji. Tu się po prostu sprzedaje swoje produkty i usługi, z symboliczną zniżką dla akcjonariuszy. A że Amerykanie lubią kupować i potrafią sprzedawać, to obroty bywają tu naprawdę imponujące. Możemy nabyć limitowane edycje puszek Coca-Coli, ketchup Heinz z podobizną Warrena (oczywiście, że go kupiłem), szereg koszulek z motywami inwestycyjnymi czy nawet ten sam model butów, w których chodzi Wyrocznia z Omaha. Swoje stoisko ma spółka NetJests, na którym można usiąść w makiecie samolotu, którym latają VIPy, wejść do pełnowymiarowego modelu domu, który z modułów buduje firma Clayton Homes. Na powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych są dziesiątki stoisk, a ich cel jest jeden – zwiększyć sprzedaż produktów firm należących do Berkshire Hathaway. Sam również kupuje tu sporo pamiątek – od książek i niecodziennych słodyczy, po piłki baseballowe, drobne zabawki i koszulki.

Jak inwestować i jak żyć?
Drugiego dnia, czyli w sobotę, ma miejsce najważniejsze wydarzenie: sesja pytań i odpowiedzi, których przez blisko 7 godzin (!!!) udzielają Warren Buffett oraz Charlie Munger. Aby zająć dobre miejsca trzeba udać się pod salę kongresową najpóźniej o 6 rano, czyli na 4 godziny przed startem.

Każdy ma szansę zadać pytanie sławnemu inwestorowi podczas konferencji i można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to wysłanie swoich pytań do wyznaczonych dziennikarzy, którzy dokonują ich preselekcji i zadają w imieniu pytającego. Drugi to zostać wylosowanym spośród długiej kolejki oczekujących na zadanie pytania. Relacja z sesja pytań i odpowiedzi jest publikowana przez wszystkie liczące się amerykańskie media finansowe.

Inwestorzy zadają pytania nie tylko związane bezpośrednio ze spółką Berkshire Hathaway. Często proszą o życiową radę, w stylu „Warren, co byś zrobił ze swoim życiem, gdybyś dziś miał tak jak ja 30 lat?”. Co ciekawe, Buffett chętnie odpowiada na tego typu dylematy. Jego odpowiedzi zazwyczaj sugerują minimalizację zadłużenia przez rezygnację z kart kredytowych oraz utrzymywanie poziomu życia, na które faktycznie nas stać. Wbrew oczekiwaniom nie radzi on wszystkim, aby zostali aktywnymi inwestorami, gdyż jego zdaniem tylko wąska grupa ludzi jest zdolna pobić rynek. Dla większości wystarczające powinny być niskokosztowe ETFy oparte o szeroki rynek.

Nie brakuje też trudnych pytań, mocno technicznych i księgowych. Buffett odpowiada na każde. Padają też pytania o to, co się stanie z firmą po jego śmierci, co na pewno nie należy do przyjemnych tematów do przedyskutowania na wielotysięcznym forum.
Ta część jest transmitowana live poprzez Yahoo Finance. Rzadko kiedy można o tym usłyszeć w polskich mediach, ponieważ ma to miejsce w sobotę, a na dodatek w środku majówki. Jeśli już coś się przebije do finansowego mainstreamu to zazwyczaj są to jakieś kontrowersyjne pytania, bądź kwestie kryptowalut, które są często podchwytywane przez media. Szkoda, bo naprawdę pada tu wiele ciekawych słów. Buffett jest niekwestionowanym autorytetem świata inwestycji z ogromnym doświadczeniem życiowym.

Bieg, stek i impreza u jubilera
Niedziela to trzeci i ostatni dzień. Zaczyna się on porannym biegiem na 5 kilometrów ulicami Omaha. Impreza przenosi się na drugi koniec miasta do centrum handlowego, gdzie siedzibę ma Boreshimes. To jubiler pokroju polskiego Aparta, którego właścicielem jest spółka Warrena Buffetta. W przeszłości odbywały się tu mecze w ping ponga miedzy Warrenem Buffettem a Billem Gatesem. Z racji wieku obaj panowie odpuścili już sobie granie i ciekaw jestem jakie atrakcje szykują w tym roku. Następnie Buffett zaprasza akcjonariuszy na steki do swojej ulubionej restauracji. Oczywiście nie ma mowy, aby kilka tysięcy osób się tam zmieściło, więc impreza jest przeznaczona tylko dla wybrańców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść tam dzień lub dwa wcześniej, ale też warto zrobić rezerwację.

Cała impreza kończy się w niedzielę po południu. Goście rozjeżdżają się do swoich domów, a Omaha ponownie staje się cichym i spokojnym miasteczkiem.

Marketing na najwyższym poziomie
Zgodnie z amerykańskimi standardami prezes spółki musi przede wszystkim sprzedawać. Każdy powinien znać jego twarz i natychmiast kojarzyć ją z produktami danej firmy. I tak też jest w przypadku Warrena Buffeta, który nie ma żadnego problemu z tym, aby jego postać reklamowała materace czy buty. Rokrocznie spotkanie akcjonariuszy napędza sprzedaż spółek wystawiających się w Omaha, do czego przyczynia się specyficzna grupa odwiedzająca ten event. Są to ludzie zamożni i jednocześnie fani Warrena Buffetta, gotowi wydać ekstra dolary na produkt, który on sam poleca. Udział w targach jest dla akcjonariuszy darmowy, ale w rzeczywistości zostawiają tam więcej pieniędzy niż kosztuje impreza. To ważna lekcja biznesowa.

Dwa miliony złotych za jedną akcję
Berkshire Hathaway początkowo było spółką odzieżową, w którą Warren Buffett zainwestował blisko 60 lat temu. Jak sam przyznaje… nie powinien był tego robić, gdyż branża ta była wtedy bardzo trudna i kapitałochłonna, finalnie musiał zmienić profil działalności na stricte finansowy.

Buffett początkowo płacił za jedną akcję Berkshire 7,50 dolara, a dziś jest to około 520.000 dolarów. To nie błąd – jedna akcja kosztuje pół miliona dolarów, czyli ponad dwa miliony złotych. Dla ułatwienia handlu Berkshire Hathaway wyemitowało również akcje klasy B (BRK-B), nazywane czasem baby-b, których cena to ok. 350 USD.

Przez te lata Buffett wyznaczył nowe standardy komunikacji z inwestorami. Co roku do sprawozdania finansowego dołączany jest list do akcjonariuszy, który Warren osobiście formułuje. Znajdują się w nich nie tylko komentarze dotyczące sytuacji firmy, ale też rynku giełdowego oraz sytuacji ekonomicznej. Listy są obowiązkową lekturą dla wszystkich inwestorów, którzy traktują poważnie długoterminowe inwestowanie w wartość i chcą się uczyć tej trudnej sztuki od najlepszych.

Omaha 2022
Warto dopowiedzieć, że choć spotkanie akcjonariuszy odbywa się nieprzerwanie od lat 80. to przez ostatnie dwa lata miało miejsce wyłącznie online. Było to oczywiście spowodowane restrykcjami covidowymi. Rok 2022 jest czasem powrotu do faktycznego spotkania w Omaha, stąd miasto i sam Buffett spodziewają się rekordowej frekwencji. Widać to już choćby po kompletnie wykupionych hotelach i to pomimo że ceny poszybowały do góry o kilkaset procent. Sam Buffett ma już aż 91 lat, zatem tym bardziej warto skorzystać z możliwości posłuchania go na żywo. Zwłaszcza że nie ma w świecie inwestycyjnym nikogo, kto cieszyłby się tak dużym autorytetem co on.

Śladami Warrena Buffetta
O Warrenie Buffetcie mógłbym pisać bardzo bardzo długo. Dosłownie, bo jak wiecie jestem współautorem książki „Śladami Warrena Buffetta”. Więc jeśli zainteresował Cię temat tego jak Buffett inwestuje, jak doszedł do swojego majątku oraz jak prowadzi firmy, których jest właścicielem to polecam Ci jej lekturę:

 

Dodaj komentarz