Rozdział drugi książki śladami Warrena Buffetta skupia się na Berkshire Hathaway – spółce, w której Warren Buffett przejął kontrole ponad 50 lat temu. Na wstępie koniecznie sprawdź jej kurs na giełdzie, możesz to zrobić np. tutaj: finance.yahoo.com/quote/BRK-A
W chwili pisania tego tekstu, czyli w październiku 2019, jedna akcja Berkshire Hathaway serii A kosztuje 317 tysięcy dolarów, czyli 1,2 miliona Polskich złotych. To nie jest błąd – jedna akcja kosztuje ponad milion złotych!
Na szczęście – jak wiesz z naszej książki – notowane są również akcje serii B (BRK_B, „baby BRK”), które kosztują 218 dolarów, czyli około 814 złotych. I to właśnie akcje serii B kupiliśmy aby dostać wejściówki na walne zgromadzenie Berkshire Hathaway, o czym Tomek pisze w szczegółach w rozdziale trzecim. Ich notowania znajdziesz tutaj: finance.yahoo.com/quote/BRK-B
Aby dowiedzieć się więcej o Berkshire warto odwiedzić stronę internetową spółki: www.berkshirehathaway.com. Ilekroć na nią wchodzę to zawsze się uśmiecham – kto w 21 wieku ma stronę internetową jak z lat 90 tych? Chyba tylko Warren Buffett 🙂
A najlepsze jest to, że Warren Buffett jest w pełni świadomy archaicznego wyglądu swojej strony internetowej, na jej dole pisze: „Jeśli masz jakieś uwagi co do naszej strony to wyślij nam je pocztą”. Dokładnie tak – zwykłą pocztą, nie emailem. A dalej jest napisane, że uprzedza, że ma za mało personelu aby na taki list odpisać. I tyle w temacie dyskusji o wyglądzie strony internetowej 🙂
Odkładając żarty na bok, wygląd tej strony nie jest spowodowany lenistwem tylko jest celowym działaniem, pokazującym, że Warren Buffett skupia się tylko na najważniejszych sprawach, do których nie należy internet. Nie znajdziesz jego profilu facebooku czy instagramie. Wprawdzie na twetterze jest oficjalne konto Warrena, ale przez kilka lat opublikował raptem kilka tweedów, w tym ostatni w 2016 roku (link do konta Warrena na twitterze).
Nie dajcie się zmylić, pomimo ubogiej szaty graficznej strona BRK zawiera wiele przydatnych treści:
– listy do akcjonariuszy (zakładka „Warren Buffett’s Letters to Berkshire Shareholders”), pisane od ponad 50 lat przez Warrena Buffetta. Na stronie są one dostępne za darmo, zaczynając od roku 1977 aż do dziś. Aby mieć dostęp do wcześniejszych listów, oraz mieć je w formie papierowej zakupiłem w Omaha specjalne wydanie, które możesz zobaczyć tutaj. Strona internetowa Berkshire to miejsce, w który co roku w okolicach końca lutego pojawia się nowy list do akcjonariuszy. Warto ją wtedy sprawdzić i przeczytać samodzielnie, nie czekając na skrót od mediów!
– informacje na temat spotkania w Omaha (Annual Meeting Information). To właśnie stąd wzięliśmy większość informacji lecąc do Omaha na walne zgromadzenie akcjonariuszy. Znajdziesz tam opis miejsca, oraz dat w których odbywa się walne, jak także informacje na temat zdobycia wejściówek. Jeśli chcesz tak jak my polecieć na walne Berkshire do Omaha to koniecznie zapoznaj się z tą sekcja (jak i oczywiście z rozdziałem 3. naszej książki).
– podręcznik akcjonariusza (Owner’s Manual). To ważny dokument, który Warren Buffett spisał dla akcjonariuszy Berkshire. Opisuje nim relacje jakie łączą spółkę i jej zarząd ze swoimi akcjonariuszami. Wprawdzie omawiamy ten dokument w rozdziale drugim, ale warto aby zapoznać się z nim w oryginale.
– raporty finansowe, ład korporacyjny i inne prawnie wymagane dokumenty – to również oczywiście znajduje się na tej stronie. Jest nawet link do sklepu z ubraniami dla akcjonariuszy, gdzie można kupić koszulkę, czapkę czy piłkę baseballową z logiem Berkshire. Razem z Tomkiem skusiliśmy się na kilka takich gadżetów gdy byliśmy w Omaha, a jeśli jesteś w naszej grupie na facebooku to wiesz, że sporo z nich rozdaliśmy po powrocie do Polski.