Gratuluję ukończenia czwartego rozdziału naszej książki! Jeśli jesteś osobą początkującą, to zapewne był on dla Ciebie najtrudniejszy, warto abyś go w razie potrzeby przeczytał ponownie – sam często wracam do niektórych książek. A jeśli masz już doświadczenie inwestycyjne to zapewne będziesz chciał zgłębić te tematy – i po to właśnie jest ten suplement!

Na wstępie polecam na bieżąco sprawdzać skład portfela Berkshire Hathaway. Jest to chyba najpilniej obserwowane portfolio inwestycyjne świata, przyglądają mu się wszyscy – od inwestorów po dziennikarzy. Zawsze, ilekroć dokonywane są w nim znaczące zmiany, to media prześcigają się w interpretacjach tych poczynań. Przykładowo w lutym 2019 roku można było przeczytać, że Buffett sprzedaje posiadane akcje Apple. Dość szeroko pisały o tym media finansowe. Niestety w większości przypadków była to pogoń za sensacją – BRK faktycznie sprzedało część akcji Apple, blisko 3 miliony sztuk… z posiadanych 252 milionów. Czyli BRK zmniejszyło swoją pozycję o ok. 1% a w mediach dominowały nagłówki „Buffett sprzedaje Apple”. Niestety media finansowe także gonią za „klikami i lajkami”, stąd tego typu nagłówki. Dlatego warto zawsze samodzielnie wgłębić się w temat i dowiedzieć więcej niż powie nam krzykliwy tytuł. Na marginesie dodam, że decyzja o sprzedaniu tych akcji nie była podjęta przez Warrena, tylko przez jednego z zarządzających, ale to już szczegół  – zresztą merytorycznie można o tym przeczytać TUTAJ.

Obecny skład portfela Berkshire Hathaway łatwo sprawdzimy w internecie, wpisując w Google „BRK portfolio”. Wtedy pojawią się nam strony, takie jak choćby CNBC.com czy fool.com  oraz wiele innych, które podają informacje w co ma zainwestowane pieniądze spółka Warrena Buffetta. Te dane nie są tajemnicą – każdy może je sprawdzić u źródła, czyli w raportach okresowych, publikowanych na stronie berkshirehathaway.com. Ważna uwaga – warto zawsze sprawdzać aktualność danych, jeśli czytamy o składzie portfela na innych stronach niż ta należąca do Berkshire.

W czwartym rozdziale opisujemy w dużym skrócie historię Benjamina Grahama i Philipa Fishera. Oczywiście zachęcam do zgłębienia tego tematu, zwłaszcza, że można łatwo to zrobić czytając 3 książki:

Inteligentny inwestor – wielokrotnie polecany, choć nie jest to łatwa lektura. Polecam zacząć od rozdziału ósmego – „Inwestor a wahania rynkowe”;

Zwykłe akcje, niezwykłe zyski – niedawno Maklerska.pl ponownie wydała tę książkę, dotąd była na naszym rynku bardzo trudno dostępna.

Berkshire Hathaway University – to anglojęzyczna pozycja, którą polecam zaawansowanym inwestorom, opisuje rok po roku każde ze spotkań Buffetta z akcjonariuszami i podsumowuje co na nim było omawiane. Doskonałe streszczenie 30 lat amerykańskiego rynku kapitałowego.

Oprócz książek warto sięgnąć także do materiałów wideo. Na start proponuje wszystkim dokument HBO, który w przystępny sposób (choć bardzo skrótowy) opisuje codzienne życie Warrena, historie powstania BRK, metody inwestycyjne i dobroczynność. Ten dokument to doskonałe uzupełnienie do pierwszego rozdziału naszej książki i spokojnie można go obejrzeć razem z kimś, kto nie jest zainteresowany giełdą:

 

Na YouTubie znajdziemy również wiele wywiadów z Warrenem, zacznijmy od tego pierwszego, z 1985 roku:

 

Uderzające jest to, że to nagranie miało miejsce ponad 30 lat temu, a nauki Warrena tak niewiele się zmieniły przez ten czas! Co więcej, prowadzący ten wykład nie wiedział jeszcze, że jego rozmówca w przyszłości będzie jednym z najbogatszych ludzi świata – ciekawe czy kupił chociaż kilka akcji BRK.


Cofnijmy się jeszcze bardziej, do roku 1962, bo to z tego okresu pochodzi pierwsze publiczne nagranie Warrena, który ma wtedy 32 lata:

To jeden z niewielu dostępnych dziś materiałów, w których Warren wygląda tak młodo.

Kolejne ciekawe wideo to minidokument CBS News zatytułowany „Zwykły miliarder”, który zaczyna się od tego jak Buffett jako jeden z najbogatszych ludzi świata jest wieziony przez szofera swoją najnowszą limuzyną z limitowanej wersji Rolls Royce… nie, żartuje 🙂 Buffett wsiada do pięcioletniego Cadillaca, na którego stać przeciętnego Amerykanina, a reporterka od razu zaczyna sobie z tego kpić – poezja 🙂 Później podjeżdżają pod jego dom, którego zdjęcia są też w naszej książce.

A co powiecie na dwóch najbogatszych ludzi świata, którzy pracują w fastfoodzie? Buffett i Gates naprawdę to zrobili – spędzili cały dzień smażąc frytki i podając burgery w Dairy Queen. To wideo na YouTube wrzucił sam Bill Gates – panowie mają dużo dystansu do swojego ego 🙂 W tym kilkuminutowym wideo widać naturalne umiejętności sprzedażowe Warrena – wszystkim proponuje powiększone zestaw, namawia do większych zakupów, a jak coś mu pójdzie nie tak, to od razu proponuje gratisy:

 

Na koniec zostawiłem coś dla osób, które chcą wejść głębiej w metody inwestycyjne „Wyroczni z Omaha”. Najlepszym źródłem informacji na ten temat jest sam Warren Buffett, czyli wspomniane już wcześniej listy do akcjonariuszy oraz książka „Berkshire University”. Ciekawym uzupełnieniem jest praca naukowa „Buffett’s Alpha” , której autorami są Andrea Frazzini i David Kabiller. Szukają oni w niej przewagi jaką wypracował Buffett, a która pozwala mu zarabiać więcej niż inni i to przez całe dziesięciolecia. Uprzedzam, że jest to materiał akademicki i pełen specjalistycznego słownictwa – ale na pewno warty lektury: tandfonline.com/doi/10.2469/faj.v74.n4.3

Zachęcam też do obejrzenia nagrania ze spotkania akcjonariuszy w Omaha, które co roku przeprowadza Yahoo Finance. Jest ono dostępne na tej stronie. Jest to sesja pytań i odpowiedzi do Warrena i Charliego. Uprzedzam, że trwa ona dobre 8h, w internecie można znaleźć transkrypty, ale nie są one oficjalnie autoryzowane.

Jeśli przeczytasz wszystkie powyższe materiały oraz obejrzysz wideo to może pora pomyśleć by w maju tego roku osobiście odwiedzić Omaha? 🙂