W co inwestuje Warren Buffett

Lista akcji, w które inwestuje Warren Buffett to prawdopodobnie najpopularniejsze portfolio giełdowe świata. Inwestorzy regularnie sprawdzają w co lokuje pieniądze Wyrocznia z Omaha. Nie bez przyczyny – Warren Buffet od dziesięcioleci pokonuje amerykański rynek i osiąga stopy zwrotu wyższe niż S&P500. Choć jest to cel wielu profesjonalnych inwestorów, to jego konsekwentnym osiągnięciem może pochwalić się dosłownie garstka osób.

Wspaniałe firmy po dobrych cenach na nieograniczony horyzont czasowy – to jedna z zasad inwestycyjnych Warrena Buffetta, którą kieruje się w doborze spółek. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie kupuje on wyłącznie skrajnie przecenionych spółek, ale tylko takie, które mają pozycję lidera w swojej branży. Ważna jest także kapitalizacja spółki – holding, którym zarządza wspólnie z Charlim Mungerem dysponuje tak dużymi zasobami finansowymi, że wręcz jest zmuszony szukać przede wszystkim naprawdę dużych i płynnych spółek (lub takich, które może przejąć w całości).

Obecny skład portfela Berkshire Hathaway, na pierwszy rzut oka widać koncentrację na największych pozycjach (źródło: warrenbuffettstockportfolio.com)

Patrząc na obecny skład portfela Berkshire Hathaway (czyli podany w sprawozdaniu opublikowanym na dzień 31 marca 2018) to 40% kapitału jest zainwestowane w sektorze finansowym, 23% to branża informatyczna, a 21% w podstawowych produktach konsumenckich (ang. consumer staples). Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się fakt, że aż 80% wielomiliardowego portfela jest zaangażowane w raptem 3 branże. Co więcej, z tabeli powyżej widać znaczną koncentrację kapitału Warrena Buffetta w TOP5 pozycjach w portfelu, które stanowią ponad 50% zaangażowania. Warren wielokrotnie mówił, że dywersyfikację stosują tylko ci, którzy nie wiedzą co robią, odnosząc się do swojej branży, gdzie jego zdaniem zarządzający powinien skupić się na najlepszych okazjach, a nie iść bardzo szeroko przez cały rynek. Warto w tym temacie obejrzeć poniższe, krótkie wideo:

Przyjrzyjmy się zatem TOP5 pozycjom w portfelu Berkshire Hathaway, aby lepiej zrozumieć w co Warren Buffett zainwestował ponad połowę majątku swojej firmy:

Apple

W 2018 roku Warren Buffett zwiększył swoje udziały w technologicznym gigancie do tego stopnia, że Apple stało się największą pozycją w jego portfelu. Pakiet wart jest blisko 40 miliardów dolarów. Skala zaangażowania Berkshire Hathaway w Apple wzbudza wiele kontrowersji wśród fanów metod inwestycyjnych Warrena Buffetta. Od lat stronił on bowiem od spółek technologicznych, nigdy nie zajął znaczącej pozycji w Microsofcie, nawet pomimo swojej wieloletniej przyjaźni z Billem Gatesem. Warren Buffett z sukcesem przewidział krach dotcomów w 2001 roku, ale nie skorzystał na wyprzedaży i nie doważył się w ten sektor, gdy był on na dnie. Co więc zmieniło się w poglądach Warrena, że tak mocno zainteresował się tą spółką w ostatnim czasie?

Otóż zmieniło się samo Apple, zasady inwestycyjne zostały te same. Spółka stała się globalnym liderem w swoim sektorze, wyznaczającym trendy i kierunki rozwoju dla innych producentów sprzętu komputerowego. Wystarczy spojrzeć na iPhonaX, którego design wyświetlacza powtarzają wszystkie duże marki. Apple po dominacji swojego segmentu nadal działa dystrupcyjnie, umacniając swoją pozycję w branży, która staje się coraz bardziej dojrzała – a takie segmenty rynku preferuje Warren Buffett. W obecnych czasach smartfony stają się równie powszechnym sprzętem co samochody czy konta bankowe. Warto pamiętać, że Berkshire Hathaway to w świecie inwestycji waga superciężka, stąd też holding preferuje spółki o dużej kapitalizacji, a firma Steva Jobsa może pochwalić się wartością rynkową przekraczającą 900 miliardów dolarów. Apple generuje też ogromne ilości gotówki, które wykorzystuje w wysoce efektywny sposób, co również jest jednym z głównych kryteriów zakupowych Warrena. Kto wie, być może gdyby Google było tańsze to Warren Buffett również by się nim zainteresował?

Wells Fargo & Company

Wells Fargo to amerykański bank założony w 1852 roku. Do niedawna była to pozycja numer jeden w portfelu Warrena Buffeta i obecnie ma ulokowane w tych akcjach około 24 miliardy dolarów. W przeciwieństwie do Apple, WB kupuje akcje Wells Fargo od bardzo dawna, pierwszy pakiet zakupił w 1989 roku i sukcesywnie powiększał go na przestrzeni lat. W ostatnim czasie pozycja ta wywołuje wiele kontrowersji. Warren Buffett jest znany ze swojego bardzo etycznego podejścia do prowadzenia biznesów oraz doboru spółek do portfela. Tymczasem Wells Fargo jest zamieszane w skandal związany m.in. z otwieraniem fałszywych kont bankowych na nieistniejących ludzi, aby sztucznie zwiększyć wyniki spółki. W efekcie FED nałożył na Wells Fargo ograniczenia dotyczące wielkości posiadanych aktywów, które zostaną zdjęte dopiero po przeprowadzeniu planu naprawczego wewnątrz spółki. Warren Buffett ocenia te posunięcie FEDu jako szansę dla firmy na zbudowanie większej wewnętrznej wartości, co przełoży się w przyszłości na wzrost jej kursu akcji. Tym samym nie zamierza redukować pozycji w akcjach Wells Fargo, o czym mówił na tegorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, w którym brałem udział.

Kraft Heinz Company

To przykład klasycznej inwestycji wyroczni z Omaha. Sektor można uznać za defensywny, a firmę za jego lidera. Co więcej, jej produkty są znane na całym świecie – jak choćby obecny w polskich sklepach keczup Heinz. Berkshire Hathaway wspólnie z firmą 3G przejęło The H. J. Heinz Company w 2013 roku w formie lewarowanego wykupu. Dwa lata później ponownie połączyli siły i doprowadzili do fuzji Heinz i Kraft, tworząc Kraft Heinz Company. Przedsiębiorstwo to jest obecnie trzecią największą firmą produkującą jedzenie i napoje w Ameryce Północnej i piątą największą w skali świata. Berkshire oraz 3G posiadają łącznie 51% akcji. Pakiet Warrena Buffeta w 2015 roku, czyli gdy dochodziło do fuzji, był warty 26 miliardów dolarów. W tym roku skurczył się do 20 miliardów dolarów w wyniku spadku kursu spółki. Akcje są w trendzie spadkowym, który dodatkowo został wsparty informacją, że Warren Buffett odchodzi z rady Heinz and Kraft wraz z końcem swojej kadencji (oficjalny powód to redukowanie obowiązków Warrena wymagających od niego podróżowania). Pomimo dwucyfrowych spadków cen akcji Warren Buffett nie zamierza sprzedawać tej spółki i jest wierny swojej zasadzie wyjątkowo długoterminowego inwestowania w akcje spółek.

Bank of America

To drugi bank w grupie TOP5 największych pozycji w portfelu Berkshire Hathaway. Spółka ma ulokowane w nim około 10% swojego kapitału. Co więcej,  od 2017 roku Warren Buffett jest największym akcjonariuszem Bank of America. Stało się to w wyniku operacji finansowej (zamieniana warrantów i akcji uprzywilejowanych na 700 mln akcji zwykłych), na czym zresztą Berkshire zarobiło 12 miliardów dolarów. Warren Buffett nabył wspomniane akcje i warranty w 2011 roku i kosztowały go wtedy 5 miliardów dolarów. Warto pamiętać, że w tym czasie Bank of America był pogrążony w głębokim kryzysie. Inwestycji tej towarzyszyło wotum zaufania dla prezesa Briana Moynihana, którego Warren Buffett udzielił w krytycznym punkcie dla tego banku. Był to moment zwrotny zarówno w historii Bank of America, jak i w jego wycenie giełdowej, która zaczęła sukcesywnie rosnąć. Ta transakcja pokazała siłę reputacji Warrena Buffetta,  który poprzez swoje kapitałowe zaangażowanie był w stanie zmienić postrzeganie spółki przez cały rynek kapitałowy. W efekcie zostało mu to wynagrodzone sowitą stopą zwrotu, a ryzyko opłaciło się dla każdej ze stron. W tym roku Warren Buffett potwierdził w jednym z wywiadów, że zamierza trzymać akcje Bank of America na bardzo długi termin.

Coca-Cola Company

Gigantyczny sukces tej firmy leży w marce, która jest rozpoznawalna praktycznie na całym świecie. Jej produkty można kupić zarówno  w ekskluzywnych restauracjach, jak i w sieciach fast foodów. Warren Buffett zaczął skupywać akcje Coca-Coli już w 1980 roku i nie przestał dopóki nie osiągnął 25% udziałów w tej firmie. Dziś jego akcje są warte około 17 miliardów, co stanowi blisko 10% portfela Berkshire Hathaway. Spółka ta generuje znaczące dodatnie przepływy finansowe – tylko w minionym roku zapłaciła w dywidendach aż 560 milionów dolarów. Coca-Cola jest w portfelu Warrena Buffetta od ponad 25 lat i były momenty, gdy była największą pozycją. Sam Warren Buffett jest jej wiernym fanem (choć wiele lat temu preferował Pepsi) i często można go spotkać na zdjęciach z puszką cherry coke. Cena akcji Coca-Coli w latach 80. wynosiła około 3 dolary, w 2018 roku sięgnęła 44, płacąc w międzyczasie sowite dywidendy. Trudno więc się dziwić, że Warren Buffett jest tak bardzo zakochany w tej firmie i że deklaruje, iż nigdy nie sprzeda jej akcji.

Przemysław Gerschmann

"Śladami Warrena Buffetta" - przewodnik po świecie inwestowania

Nasza książka jest już gotowa! Dowiesz się z niej jak inwestuje Warren Buffett, które metody uznaje z skuteczne i jaka była jego droga do zbudowanie majątku dzięki giełdzie. Aby napisać tę książkę polecieliśmy do USA na spotkanie z Buffettem, przeczytaliśmy dziesiątki publikacji, wywiadów oraz artykułów. „Śladami Warrena Buffetta” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto traktuje inwestowanie na poważnie!

WEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI    

Komentarze

  1. Adrian

    Dlaczego nie ma informacji o tym jaką część portfela Buffetta stanowi gotówka?

  2. Marek

    Bo artykuł mówi o tym, w co Warren inwestuje, a raczej w gotówkę nie inwestuje 😉

  3. Rafał

    Bardzo ciekawy artykuł i mam pytanie które biuro maklerskie prowadzi rynek amerykański

Dodaj komentarz