Wyniki badania: 7 błędów, które odbierają zyski inwestorom


13.09.2013

 

Przeprowadzone w połowie sierpnia 2013, przez serwis StrefaInwestorow.pl badanie pokazało pułapki, które najczęściej stoją inwestorom na drodze do sukcesu. Na podstawie ankiety, którą wypełniło ponad 1300 inwestorów indywidualnych powstał raport, omawiający każdy z 7 błędów. Komentarza do raportu udzielili znani rynkowi eksperci, m.in. Grzegorz Zalewski, dr hab. Piotr Zielonka, czy Paweł Szczepanik.

 

Opublikowany na początku września raport koncentruje się na najbardziej zawodnym czynniku w całym procesie inwestycyjnym, czyli czynniku ludzkim. „Tak niestety jest, że najczęściej to my sami stoimy na drodze swoich zysków. Kombinujemy, jesteśmy niekonsekwentni – potocznie mówiąc – skaczemy z kwiatka na kwiatek, zimujemy na stratnych pozycjach i zbyt szybko realizujemy zyski.” – mówi Paweł Biedrzycki (StrefaInwestorow.pl), redaktor raportu.

 

Każda z pułapek, została opisana i wzbogacona przykładem (odpowiedzią uczestnika badania), a następnie skomentowana przez zaproszonych ekspertów, wśród których znaleźli się Grzegorz Zalewski, dr hab. Piotr Zielonka, Paweł Szczepanik i dr Raimund Schriek.

 

Raport nie daje prostych rozwiązań, ale ma za zadanie pokazać najważniejsze problemy, jakie stoją na drodze inwestorów do zysków. Ma charakter lustra, które ukazuje największe słabości, ale jednocześnie, dzięki komentarzom ekspertów, wskazuje jak można sobie z nimi radzić. Z analizy ponad 1300 odpowiedzi uczestników badania wynika, że najczęściej popełnianymi przez inwestorów błędami są:

 

  • Błąd 1: Utopione koszty.
  • Błąd 2: Brak planu i konsekwencji.
  • Błąd 3: Brak cierpliwości.
  • Błąd 4: Chciwość i poczucie uciekającej okazji.
  • Błąd 5: Strach przed stratą i ponoszeniem ryzyka.
  • Błąd 6: Brak odpowiedniej strategii inwestycyjnej.
  • Błąd 7: Uleganie zachowaniom stadnym.

 

Badanie pokazało również, że na wymienione błędy narażeni są praktycznie wszyscy inwestorzy, niezależnie od posiadanego doświadczenia inwestycyjnego i tego jakim kapitałem dysponują. Dobitnie pokazały to ostatnie wydarzenia na rynku, spowodowane rządową propozycją zmian w OFE. Pierwsza reakcja inwestorów była wyjątkowo nerwowa i z pewnością niejeden z uczestników rynku padł najpierw ofiarą zachowań stadnych, efektu utopionych kosztów, czy strachu przed stratą. Po dosłownie kilku sesjach nastroje uległy diametralnej poprawie i w tym momencie już możemy zauważyć wśród inwestorów oznaki poczucia uciekającej okazji. Tego rodzaju doznania i uczucia na rynku towarzyszą inwestorom ciągłe, a najbardziej uwidaczniają się w momencie nagłych wahań rynkowych. Stąd też cały czas należy mieć świadomość tego, w jakie pułapki możemy wpaść.

 

StrefaInwestorow.pl to serwis społecznościowo-edukacyjny, skupiający grono inwestorów indywidualnych. Działa od 2007 roku i znaleźć w nim można codzienne komentarze i analizy, artykuły z praktyczną wiedzą o inwestowaniu, analizy wideo i wiele więcej. StrefaInwestorow.pl jest również głównym organizatorem corocznej konferencji Skuteczny Inwestor, która w tym roku odbędzie się już po raz szósty, w dniach 19-20 października 2013, w Warszawie i będzie w całości poświęcona praktycznej psychologii dla inwestorów giełdowych.

 

Raport z badania, zatytułowany „Pułapki inwestowania: 7 błędów, które odbierają Twoje zyski” można pobrać spod adresu: raport.skutecznyinwestor.pl

 

Dodaj komentarz