Wyniki CFA – 55 nowych licencji w Polsce, 10 tys. w skali świata

CFA Institute opublikował najnowsze zestawienie nowych licencji, przyznanych w 2012 rok. W skali świata padł kolejny rekord– tytuł CFA otrzymało 10903 osoby. To najwięcej w historii działalności CFA Institute. W Polsce przybyło 55 nowych osób z licencją CFA, o 5 mniej niż w 2011 r.

CFA Institute prowadzi również ciekawe zestawienia dotyczące zajmowanych stanowisk przez posiadaczy tytułu CFA.  Najwięcej, bo aż 22% pracuje jako Portfolio Manager, 16% zajmuje stanowisko Research Analyst. W Polsce również te dwie specjalizacje dominują, ale na uwagę zwraca fakt, że posiadacze licencji częściej zajmują stanowiska kierownicze (13% wobec średniej światowej 7%), znacznie więcej spośród nich pracuje w bankowości inwestycyjnej (11% wobec  4%).

Wśród firm które najchętniej zatrudniają posiadaczy licencji CFA w Polsce Instytut wymienia:

 • Aviva Investors
 • Bank Zachodni WBK
 • BRE Bank Group
 • Deloitte
 • Deutsche Bank
 • Ernst & Young
 • ING Group
 • Nordea
 • PKO Bank Polski
 • PricewaterhouseCoopers

 

 

Jak uzyskać tytuł Chartered Financial Analyst

CFA to wątpienia najbardziej prestiżowa licencja finansowa, rozpoznawana na całym świecie. Teoretycznie jej odpowiednikiem w Polsce jest licencja doradcy inwestycyjnego, choć dzieli je kilka kwestii merytorycznych i organizacyjnych. Znaczna różnica jest też w cenie – pierwszy  poziomów CFA kosztuje około 1000 USD (zależnie od tego jak dużo wcześniej przed egzaminem się zapiszemy), a kolejne dwa ok. 700 USD. Za tę cenę dostajemy bezcenną pomoc, jaką są oficjalne podręczniki przygotowane przez CFA Institute. W przypadku pierwszego poziomu jest to ponad 3000 stron w 6 tomach pełnych bardzo kompetentnie przedstawionej wiedzy.

Egzamin CFA – 3 lata nauki

Egzaminy odbywają się raz w roku (za wyjątkiem poziomu pierwszego – 2 razy) i są przeprowadzane w języku angielskim. By do nich przystąpić wymagane jest wyższe wykształcenie, na poziomie minimum licencjata. Każdy etap egzaminu składa się z dwóch trzygodzinnych sesji. Na pierwszym i drugim etapie obie sesje zawierają jedynie pytania testowe z 4 odpowiedziami, bez punktów ujemnych. Trzeci etap egzaminu to po połowie testy i pytania opisowe.

Czytaj także: Licencja CFA – wymagania, egzamin i praca

Komentarze

 1. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles.
  Stay up the good work! You understand, a lot of persons are looking around for this info, you could aid them greatly.

 2. The appropriate cellular networks rely on class 12 versions
  of both GPRS and EDGE, whilst internet access is provided courtesy of
  both 3G and Wi-Fi. People and companies investigating Smartphone Spyphone and techniques to help keep their family, business,
  or relationship safeguarded should know that it is now common practice to monitor phones.
  Keeping the phone is like taking the whole world with you.

 3. Soon after, Mars became the world’s youngest Elvis impersonator performing in front of the identical enthusiastic crowds on a nightly
  basis.

 4. I’m really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog visitors have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks
  great in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?

Dodaj komentarz