Wyniki egzaminu na maklera – zdało tylko 11% kandydatów!

Wyniki egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych, z dnia 23.10.2011r.

 

W niedzielę 23 października odbył się kolejny egzamin na Maklera Papierów Wartościowych. Skalą trudności, egzamin ten był zbliżony do poprzedniego – z marca 2011r, lub nieco od niego trudniejszy. W marcu 2011r., przed uwzględnieniem odwołań egzamin na Maklera Papierów Wartościowych zdały 53 osoby na 425 kandydatów (12,5%), w październiku 2011r., przed uwzględnieniem odwołań zdało 39 osób na 348 kandydatów (11,2%).

Prawdopodobnie po odwołaniach, do szczęśliwców dołączy kilka-kilkanaście kolejnych osób (w marcu do 53 osób, którzy zdali przed uwzględnieniem odwołań, po odwołaniach dołączyło 9 kolejnych osób). Widząc występujące nieścisłości w pytaniach na ostatnim egzaminie, spodziewamy się, że tym razem po odwołaniach do laureatów, dołączy ok. 10 osób.

Historycznie oba egzaminy z 2011r. plasują się w ścisłej czołówce trudności na egzaminie  – rzadko zdarzał się tak trudny egzamin. Najlepszy wynik na październikowym egzaminie wynosił raptem 189pkt na 240pkt możliwych, a w historii występowały egzaminy, gdzie najlepszy kandydat potrafił uzyskać ponad 230pkt na 240pkt możliwych.

Po zmianie Komisji Egzaminacyjnej ponad rok temu, treść samego egzaminu ma coraz więcej teorii, kosztem zadań rachunkowych. Teoria ta często znajduje się w zakamarkach książek rekomendowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, do nauki na egzamin maklerski. Zadania z zakresu znajomości przepisów prawnych, są często podchwytliwe i bardzo szczegółowo weryfikujące wiedzę kandydatów.

Krótko podsumowując, coraz trudniej jest uzyskać licencję Maklera Papierów Wartościowych. Wcześniej szacowało się, że aby zdać egzamin maklerski, trzeba spędzić na przygotowaniach minimum 300-500 godzin. Teraz ten czas prawdopodobnie wydłuża się w kierunku 400-600 godzin.

 

Mariusz Śliwiński
Makler Papierów Wartościowych
www.maklers.pl

 

Jeżeli interesuje Cię egzamin na Maklera Papierów Wartościowych, a co więcej chcesz wiedzieć jak go zdać, przeczytaj darmowy poradnik „ZDAJ EGZAMIN MAKLERSKI ZA PIERWSZYM RAZEM!” przygotowany przez praktyków, którym to się udało!

 

Dodaj komentarz